Creative Viborg Day

27sep09:0017:0009:00 - 17:00 TrackIndustryCreative Viborg Day

Event Details

Lokale og nationale kreative visuelle, uddannelser, kulturaktører og virksomheder inviteres til Creative Viborg Dagen under Viborg Animation Festival i Paletten og Tinghallen.

Vi gentager succeserne fra de foregående år, men nu i en lidt anden form.

Viborg bliver på dagen et mødested for anvendelsen af visuel kreativitet inden for en række forskellige felter og for at debattere anvendelsen af og potentialer i nye teknologier.

Forplejning: let morgenmad, frokost og afslutning med networking og kolde drikkevarer.

_________________________________________

I løbet af dagen kan du bl.a. opleve …

Anne Stampe Olesen, ny formand for Arsenalet

Sofie Hvidvedt, Copenhagen Institute for Future Studies.

Austin, USA – The Music and Media Arts Capital of the world

Viborg F.F.

&Co – om AI som kreativt redskab

Kit Monkman – kunstnerne bag ”Peole We Love” mv.

At der også er guld i Houlkær!

Cadpeople

Viborg Creative Alliance

Se hvem der modtager den første Creative Viborg Award

… og meget mere

Dagen vil blive bestå af Plenum og breakout sessions, debatter og tid til masser af netværking

Arrangementet er støttet af Vision Denmark og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

Time

(Wednesday) 09:00 - 17:00

Ticket

Deltagelse er gratis men kræver tilmelding

TILMELD DIG HER

Speakers for this event

  • Jacob Benjovitz

    Jacob Benjovitz

    Jacob er uddannet fra kreativ kommunikation på DMJX og har efterfølgende arbejdet på reklamebureauet &Co. i 5 år. Jacob sidder til dagligt med kunder som Kræftens Bekæmpelse, Roskilde Festival og Politiken og har nu kastet sin kærlighed over AI som et værktøj til kreativ kommunikation.

  • Sally Trier

    Sally Trier

    Sally er uddannet fra kreativ kommunikation, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole og blev ansat direkte efter sin praktikperiode på &Co. i 2020. Sally har arbejdet med kunder som Tivoli, Roskilde Festival og Dansk Råd for Genoplivning og bruger forskellige AI-værktøjer både i sin profession som art director og som kunstner.

Partners

 

Go to Top