VAF Digital Art Symposium: Engagement and Research as Dynamic Forces for Artistic Expression

13sep10:0013:00VAF Digital Art Symposium: Engagement and Research as Dynamic Forces for Artistic Expression10:00 - 13:00(GMT+02:00) Parolesalen, Kasernevej 8-10TrackIndustry

Time

13/09/2024 10:00 - 13:00(GMT+02:00)

Location

Parolesalen

Kasernevej 8-10

Other Events

Event Details

VAF Digital ArtSymposium, arrangeret af PLASTIC Collective i samarbejde med Viborg Animation Festival (VAF), samler anerkendte kunstnere og forskere for at udforske de mangefacetterede områder inden for engagement og forskning i digital kunst og animation. Under ledelse af producer Lana Tankosa Nikolic og kreativ direktør Martina Scarpelli lover dette arrangement at blive en dybdegående udforskning af, hvordan kunstnerisk udtryk kan være en dynamisk kraft for innovation, samarbejde og samfundsmæssig påvirkning.

Program

9:00 AM – 10:15 AM: Engagement i animation og digital kunst

I samtale med fire digitale kunstnere dykker vi ned i begrebet engagement i animation og digital kunst. Dette segment fremhæver:

  • Engagement som et rum for samarbejde: Kunstnere og publikum samskaber narrativer, hvilket fremmer gensidig interaktion og udvikling af historier.
  • Engagement som en opfordring til handling: Immersive oplevelser, der stimulerer langsigtede perspektivskift.
  • Engagement som deltagelse: Opmuntrer til aktiv besøgsdeltagelse og styrker deres forbindelse til værket og dets temaer.

Oplægsholdere:

  • Total Refusal: En pseudo-marxistisk medie-guerrillagruppe, der genbruger videospil for at afdække politiske understrømme i mainstream-medieteksturer.
  • Leon Butler: En visuel narrativ designer og filmskaber, der udforsker adaptive interaktioner, generativ typografi og immersive oplevelser ved hjælp af datadrevne metoder.
  • Mads Vadsholt: En spildesigner med passion for lyddesign, VR og interaktive oplevelser.

Moderator:

  • Jürgen Hagler: En veteran inden for animation og digital kunst, Jürgen er forsker, professor, kurator og festivaldirektør, hvis ekspertise har haft stor indflydelse på feltet.

10:15 AM – 10:45 AM: Pause

10:45 AM – 12:00 PM: Kunstnerisk forskning i animation: En paneldiskussion

Deltag i en dybdegående paneldiskussion med Sune Petersen og Matej Rot, modereret af Alex Widdowson. Dette segment udforsker krydsfeltet mellem teknologi, videnskab og kreativitet i formningen af nutidig digital kunst og animation.

Speakers for this event

  • Alex Widdowson

  • Juergen Hagler

  • Leon Butler

  • Mads Vadsholt

  • Mateja Rot

  • Sune Petersen

  • Total Refusal

Go to Top